x

Не ПТСРом єдиним загрожує нашому здоров’ю війна та перебування у довготривалому стресі. 

No Comments

Перебування в міському середовищі само по собі є фактором ризику розвитку психічних розладів. Тривожність, депресія та навіть шизофренія на 56% більше поширені в містах порівняно з селами (Krabbendam, L., & Van Os, J., 2005). 

?Статистика свідчить, що в світовій популяції від 2 до 10% людей мають симптоми депресії та тривожності як розладу. Тоді як ряд українських досліджень за 2023-2023 рік називає значно вищі цифри:

 ?35.5% учасників мали симптоми тривожності, з них 13.3% важкої тривожності;

  ?42.3% учасників мали симптоми депресії, з них 16.4% важкої депресії;

  ? 70% опитаних українців мали симптоми стресу, з них 10.6%  важкого стресового розладу. (Kurapov et al.,2023)

?В той самий час більше половини опитуваних заявили, що не звернуться за психологічною допомогою (Agata Chudzicka-Czupała et al., 2023). 

Жодно система надання психологічної допомоги в світі не матиме по психологу чи психіатру на кожного потребуючого. А навіть якби мала, то наша культура психічного здоров’я ще не готова до таких викликів. Хоча ситуація і відчутно покращується.

?Нейрофізіологи, психіатри та філософи з Норвегії дослідили ефективність природотерапії в лікуванні депресії та тривожності. 

Чи помічали ви що 

?під час прогулянки по лісу плечі і тіло розправляються

?світ виглядає трохи яскравішим в сонячному світлі між листям дерев

?вихр думок заповільнюється і з’являється простір для фантазі. 

?Позитивний ефект зменшення стресу, покращення настрою та зменшення тривожності від фізичних вправ на природі був вищим ніж від вправ в приміщенні ( ранкова йога в парку – чудовий варіант).

?Перебування на природі покращує концентрацію та зменшує втому.

❓Як це працює? Сучасний світ досліджень і лобі фарм компаній потребують відповіді на це питання щоб природотерапія була внесена в список варіантів лікування розладів та підтримки психічного здоров’я. 

?Версія нейрофізіологів – 

?перебування на природі та ходьба знижують активність мигдалеподібного тіла    (центру страху нашого мозку), що в свою чергу дозволяє знизити напругу, розслабитись та дати простір підвищенню рівня суб’єктивного благополуччя (Grassini, 2022). 

?Теорія відновлення уважності (ART) вважає, що перебування на природі активує мимовільну увагу , що дає можливість довільній увазі відновитись. 

?Теорія зменшення стресу (SRT) вважає, що перебування на природі викликає позитивні емоції, зменшує перезбудження нервової системи та зменшує прояв таких емоцій як страх та злість.

На думку дослідників регулярні прогулянки на природі можуть зміцнити захисні механізми психіки та попередити розвиток депресії та тривожності. 

?️‍?️Філософи також долучились до обґрунтування –

?Ми люди також є частиною природи!

?Перебування на природі дає можливість відчути себе частиною чогось більшого, значимого, все раптово набуває сенсів. 

?Звертати увагу на шум води в річці, спів птахів та шелест листя дерев дає можливість відчути себе одночасно тут і тепер, а не в стані я-постійно-думаю-а-що-ж-то-воно-буде. З іншого ж боку, в масштабах всесвіту, побутові проблеми здаються меншими і перебування на природі дає можливість пережити єднання з більшим. 

Дякуємо науковцям за підведення бази під те? що ми любимо і чим займаємось для покращення здоров’я та настрою українців. 

?Наступна Горотерапія для ветеранів відбудеться 23-26 вересня в туристичному притулку Явірник. Є ще декілька вільних місць аби перевірити чи можна довіряти вченим і яким буде результут природотерапії для вас. 

Проект реалізується за підтримки @U.S. Forest Service

Посилання на реєстрацію 

https://forms.gle/UnLaci1YWHP9NQCy8

До зустрічі в горах!

ГО Метта 

Використані статті 

  1. Kurapov, A., Danyliuk, I., Loboda, A., Kalaitzaki, A., Kowatsch, T., Klimash, T., & Predko, V. (2023). Six months into the war: A first-wave study of stress, anxiety, and depression among in Ukraine
  2. Simone Grassini (2022) A Systematic Review and Meta-Analysis of Nature Walks as an Intervention for Anxiety and Depression. Journal of Clinical Medicine, DOI: 10.3390/jcm11061731
  3. Sudimac, S., Sale, V. & Kühn, S. How nature nurtures: Amygdala activity decreases as the result of a one-hour walk in nature. Mol Psychiatry (2022). https://doi.org/10.1038/s41380-022-01720-6
  4. Peen, J., Dekker, J., Schoevers, R.A. et al. Is the prevalence of psychiatric disorders associated with urbanization?. Soc Psychiat Epidemiol 42, 984–989 (2007)

 #usforestservice #майндфулнес #ліс #стрес #психологія #горотерапія #psychology #naturebasedtherapy #forestbathing #foresttherapy #реабілітація

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *